Zorluklar yaratıcılığı ortaya çıkarır; rahat ve tembellik ise bu özelliği kaybettirir.

Günümüzde teknolojinin ve yapay zekanın gelişmesi ile birlikte mobil uygulamalar en parlak dönemlerini yaşıyor. Bugün birçok firma, girişim fikirlerini daha kolay hayata geçirmek ve daha fazla müşteriye ulaşmak için, markasına özgü bir mobil uygulama sahibi olmaya özen gösteriyor.

Ancak, burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğru bir uygulama altyapısı tercih edilmesidir. Mobil uygulamalar da kendi içerisinde çeşitlendirilir ve her bir çeşit farklı bir hedef kitleye hitap eder.

Peki, Mobil Uygulama Altyapı Çeşitleri Nelerdir?

Native (Yerel) Mobil Uygulamalar:

Native Mobil Uygulama altyapısını kısaca açıklayacak olursak, yalnızca bir işletim sistemine bağlı olarak tasarlanan uygulamalar olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde çalıştığı cihazların tüm yazılımsal ve donanımsal kaynaklarına erişim sağlayabilme ve etkileşim halinde kalabilme özelliğini barındırır.

Örneğin, birçok sosyal medya platformu ve haber uygulamaları Native Mobil uygulama altyapısında tasarlanmıştır. Çalışma mantığından dolayı tasarımı ve yapımı daha çok bilgi ve birikim gerektirir. Daha kapsamlı ve daha profesyonel bir uygulamaya sahip olmak isteyen işletmeler genel olarak Native uygulama altyapısını tercih etmektedir.

 

Hybrid Mobil Uygulamalar

Hybrid Uygulama Altyapısı, bir uygulama mantığı ile tasarlamasına karşılık HTML, CSS ve JAVA ile kurulan bir altyapıya sahiptir. Kelime anlamı melez veya karma olarak anılan Hybrid Uygulamalar günümüzün hızlı tüketim koşullarına uygun olarak oluşturulmuştur. Beklentisi düşük olan işletmelerin genel olarak tercih ettiği Hybrid Mobil Uygulamalar, Android ve iOS işletim sistemlerine kolay ve hızlı bir şekilde uyum sağlar. Hybrid uygulamalar gelişime oldukça açık olmakla birlikte, birkaç kod desteği ile hızlı bir şekilde güncellenebilmektedirler.

Firmaların farklı durumlar için tercih ettiği bu iki mobil uygulama altyapısının da bazı artı ve eksi yönleri bulunur. İşletmeniz için hangi mobil uygulamanın kullanılması gerektiğini Web Mobil Yazılım profesyonel ekibi ile planlayabilir, işletmeniz için en doğru kararı verebilirsiniz.