Bir işi kendiniz nasıl yapacağınızın bilgisine sahip değilseniz, başkasını o işi yaparken yönetmeniz çok zordur. Justin Kan, Justin.tv’nin Kurucusu.

İnsanlar günümüzde facebook, instagram ve twitter gibi sosyal medya mecralarında günlük hayatlarının birçok anını paylaşıyorlar. İnsanlar, hoşlandıkları ve beğenmedikleri hususları paylaşmayı istiyorlar. Influence marketing denilen etkileme pazarlaması, fenomen pazarlaması olarak türkçeye yeni yeni giren pazarlama sistemi, sosyal medya ortamlarının insanlar üzerindeki etkisini kullanarak onların markaya bakış açılarını değiştiren ve satışları artırmayı planlayan yeni bir sistemdir. Fenomen pazarlaması, sosyal medya araçlarını etkili kullanarak hem reklam giderlerini düşürür hem de genç nesile aha kolay ulaşmanızı sağlar. İşletmeler için sosyal medya siteleri müşterilerinin şikayetlerini dile getirdikleri bir yer olmaya başladı. Sosyal medyayı doğru kullanmak bu nedenle işletmeler için kaçınılmaz bir süreç. Markanız için geliştirdiğiniz android ve iOS mobil uygulamanın paylaşım özellikleri mutlaka bulunmalıdır. Popüler mobil uygulamalarda payşalım özelliği çoğunlukla bulunmaktadır. Mobil uygulamanızdan bir ürünü beğenen bir kullanıcı, özellikle bayansa, bunu arkadaşlarıyla paylaşarak onların ürün hakkında ne düşündüğünü öğrenmek isteyecektir. Bir ürünü kullanan birisine, arkadaşı bunu nereden aldın diye sorduğunda sizin mobil uygulamanızdan ürünün bağlantı adresini paylaşabilmesi, o kişinin sizin adına bedava pazarlama yapması demektir. Bu fırsatı kaçırmak istemezsiniz.

Mobil uygulamanızın paylaşım özelliğiyle:

Kullanıcılar sizin reklamınızı sizin adınıza yaparlar.

Sosyal medyadaki varlığınız güçlenir.

Reklam giderleriniz azalır. Markanız daha çok bilinir hale gelir.

Müşterilerinizle daha kolay iletişim kurarsınız.
Satışlarınız artar.

Ayrıca paylaşım bilgi amaçlı da olabilir. Örneğin bir bankanın mobil uygulamasından hesabınızın IBAN numarasını WhatsApp ile kolayca paylaşabilmeniz gerekir. Ya da kullanıcı daha sonra göz atmak için not etmek istediği bilgileri Evernote gibi bir uygulamaya paylaşım yoluyla gönderebilir.