Uzun vadeli düşündüğüm için kendimle gurur duymak hoşuma gidiyor, çok uzun vadeli olmadıkça. 'Mark Zuckerberg, Facebook eş kurucusu'

Flutter ve React Naive Mobil Uygulama Karşılaştırması

React Native ve Flutter, günümüzde mobil uygulama oluşturmak için kullanılan en popüler iki platform arası (iOS ve Android) mobil geliştirme frameworkleridir. React Native ve Flutter kullanmak zorundaysanız acaba hangisini seçmelisiniz? Bazı faktörlerle birlikte React Native ve Flutter karşılaştırması için yazımızda küçük bir keşfe çıkalım.

Dil:

React Native

React Native, React kullanılarak tamamen JavaScript ile yazılan mobil yazılım geliştirme frameworküdür. JavaScript'te kod yazacak geliştiriciler kolaylıkla bulunabilir. Bu nedenle React Native öğrenmek, herhangi bir JavaScript geliştiricisi için oldukça kolaydır.

 

Flutter

Flutter, Dart adlı bir dilde yazılmıştır. Dart öğrenmek oldukça kolaydır. Dart iyi bir programlama dili olmasına rağmen, JavaScript’in popülaritesine sahip değildir. Flutter teknesine binen bir geliştiricinin mecburen Dart öğrenmesi gerekir. Genellikle, bir C++ / Java bilgisine sahip olan geliştiriciler, Dart ile JavaScript geliştiricisinden daha fazla ilişki kurabilir. Yine de bizim görüşümüze göre Dart öğrenmek JavaScript’e oranla (nispeten daha yeni bir dil olduğu için) daha kolay olsa da burada kazanan tabi ki de React Native’dir.

Kurumsal Destek

React Native

React Native, Facebook tarafından desteklenmektedir ve 2015 yılında Facebook tarafından platfomlar arası mobil yazılım geliştirmek için yayınlanmıştır.

Flutter

Flutter, React Native ile karşılaştırıldığında nispeten yeni bir frameworktür. Platfomlar arası mobil uygulama geliştirme sağlayan bir frameworktür. Başka bir teknoloji devi olan Google tarafından desteklenmektedir.

Bu bölümde paylar eşit ve kazanan yok.

Trendler

2019 tarihinde geliştiriciler arasında yapılan StackOverflow anketinde geliştiricilere en sevilen frameworkler soruldu. Sonuç: Flutter %75,4 oy alırken React Native %62,5 oy aldı.

Bu bölümün kazananı: Flutter

 

Performans

Flutter'ın React Native'den daha iyi performans gösterdiğine dair yaygın bir kanı vardır. Bunun nedeni, Flutter'ın yerel bileşenlerle etkileşime geçmek için React Native gibi bir JavaScript köprüsüne gerek duymamasıdır. Dart kodu, yerel makine koduna göre derlenir. Bu nedenle JavaScript köprüsünü ortadan kaldırır. Bu durum, JavaScript köprüsünü kullanan React Native ile karşılaştırıldığında performansı oldukça arttıran bir sebeptir.

 

Kazanan: Flutter

 

Sonuç

Her ne kadar React Native bugün bazı güçlü noktalara sahip olsa da Flutter çok daha yeni bir framework. Önümüzdeki zamanlarda özellikleri ve kullanım kolaylıklarıyla çok daha fazla insan tarafından kucaklanacağına eminiz.

Öğrenmek için bir teknoloji seçmek, gerçekten kullanım durumunuza bağlıdır. C++ veya Java geliştiricisiyseniz, Dart ve dolayısıyla Flutter'ı beğenebilirsiniz. Web geliştirmedeki geçmişiniz JavaScript’e daha yatkınsa, bu durumda React Native sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır.