SEO Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Web Mobil Yazılım

SEO Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

SEO yani arama motoru optimizasyonu gerekli kriterlere ve etik bir şekilde yapıldığı takdirde web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan bir uygulamadır. Ancak etik yollarla yapılmadığı takdirde dönüşü olmayan sonuçlar doğurduğu görülür. Bu nedenle SEO yaptıracağınız firmayı seçerken çok dikkatli olmanız gerekir. Doğru SEO ajansı ya da firması ile çalıştığınız takdirde markanızın daha hızlı büyümesini ve rakiplerini geçmesini sağlayabilirsiniz. Etkili bir reklam yapmış olursunuz. Ancak seçtiğiniz SEO firmasının gerekli kriterlere uygun olup olmadığını nereden bileceksiniz? İşte size birkaç ipucu: Mutlaka şu soruları sorun:

Önceki çalışmalarınızdan örnekler gösterebilir misiniz?
Hangi siteleri ilk sayfada çıkardınız?
Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uyuyor musunuz? Google’ın kurallarına uyulmazsa Google web sitenizi kara listeye alabilir.
Organik aramaya ek olarak çevrimiçi pazarlama hizmetleri veya önerisi sunuyor musunuz?
Ne kadar zamanda sonuç almayı vaat ediyorsunuz? Bu soru önemli çünkü bazı firmalar 6 ay sonra web sitenizin arama sonuçlarında ilk sayfada çıkacağı gibi bir şey söyleyip para iadesini reddeder.
Başarınızı nasıl ölçüyorsunuz?
Sektörünüzdeki deneyiminiz nedir?
Ülkemizdeki/şehrimizdeki deneyiminiz nedir?
Uluslararası siteler hazırlama konusunda deneyiminiz nedir?
En önemli SEO teknikleriniz nelerdir?
Ne kadar zamandır bu işle ilgileniyorsunuz?
Sizinle nasıl iletişim kurabilirim?
Sitemizde yapacağınız değişiklikleri raporlayacak mısınız?
Bu çalışma sadece dönemsel mi? İhtiyacımız olduğunda size ulaşabilecek miyiz?

SEO firmalarının birçoğu, yukarıdaki soruların tamamına olumlu yanıtlar vereceklerdir. Ancak başarısını kanıtlayamayan ve şüphenizi çeken firmalara kesinlikle güvenmemeniz gerekir. Web siteniz firmanızın kurumsal vitrini olduğu için tasarımdan içeriklerinize kadar kaliteli bir süreçte hazırlanması gerekir. Size bu süreci sorunlu bir şekilde yaşatacak olan SEO firmaları ile çalışmayın.
Bir SEO firmasından öncelikle web sitenizi analiz etmesini isteyin. Birçok SEO firması bunun için sizden ücret talep etmez. Analiz için ücret isteyen firma olursa SEO için analizi ücretsiz yapmalarını isteyin. Profesyonel firmaların size fiyat teklifi vermeden önce zaten web sitenizi analiz etmeleri gerekmektedir. Bazı SEO uzmanları çeşitli yazılımlar kullanarak otomatik backlink oluşturma, sosyal medya sitelerinde beğeni ve takipçi oluşturma, kopya içerik hazırlama işlemlerini kolayca yapabiliyorlar. Bu yöntemler kısa vadede web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarsa da arama motorlarına her gün yenisi eklenen algoritmalar bu hileli yöntemleri algılayıp web sitenizi kara listeye ekleyebilirler.