Performanslı Mobil Yazılım İçin Teknikler

Web Mobil Yazılım

Performanslı Mobil Yazılım İçin Teknikler

Kullanıcılar için performans vazgeçilmez bir istektir. Performansı düşük olan bir android veya iOS mobil yazılımları kimse kullanmak istemez.

İşte size performanslı bir mobil yazılım geliştirmenin teknikleri:

Görselleri önbelleğe alın. Mobil yazılımlarda kullandığınız internet üzerinden talep ettiğiniz görselleri önbelleğe (cache) alın. Böylece aynı görselleri tekrar tekrar internet üzerinden indirmek zorunda kalmazsınız.
Görselleri sıkıştırın ve küçültün. Yüksek çözünürlükteki görsellerin daha iyi göründüğünü hepimiz biliyoruz. Ancak bu görselleri işlemek için daha çok işlemci ve bellek harcanıyor. Görselleri sıkıştırmak için ücretsiz bir araç: Compressor.io . Etkili görseller oluşturmak için güzel bir kaynak: Thinkapps.com
Veri şablonlarını (data templates) tekrar kullanın. Farklı farklı veri şablonları kullanmak performansı düşürür.
HTTP taleplerini (request) azaltın. Daha az HTTP talebi ile dışarıdan yüklediğiniz kaynaklara ulaşmaya çalışın.
Yükleme ekranlarını iyi yönetin. Kullanıcılar mobil uygulamaların normalden daha yavaş çalıştıklarını düşünürler(kaynak).Mobil yazılımınız arka planda çalışan görevleri bekliyor olsa bile kullanıcılara görebilecekleri bir şey verin. Yükleme ekranları kullanıcıya, mobil yazılımın hazır olduğunu ancak verilerin inmesini yada işlemlerin bitmesini beklediğini bildirmelidir. İnternet hızı yavaş bir kullanıcı böylelikle problemin mobil yazılımda değil internet hızında olduğunu bilecektir.

İhtiyacınız kadar veri indirin. Nasıl olsa kullanırım diye tüm verileri yüklemeyin.
Uygulamanın çevrim dışı (offline) modu olmalıdır. Akıllı telefonun veya tabletin internet bağlantısı koptuğunda kullanıcılara uyarı verecek bir ekran tasarımınız olmalıdır. İşlemlerini tamamlayamayan bir kullanıcıya bunun performans problemi değil internet bağlantısı problemi olduğunu bildirin.
Ağ bağlantısı senaryolarını göz önünde bulundurun. Kullanıcının internet bağlantısının hangi durumlarda bulunabileceğini öngörmeye çalışın. Bunun için Network Emulation araçlarından faydalanabilirsiniz.
Native mi Hibrit mi? Native uygulamaların daha hızlı çalıştıkları kesin ama hibrit uygulamalar da bu hıza gün geçtikçe yaklaşıyorlar. Sizin için tüm platformlarda (cross-platfotm) bulunmak önemli ise native ve hibrit uygulamaların performanslarını karşılaştırın ve performans açısından değerlendirin.

API kalitesi önemli. Dışa bağımlı olduğunuz API (application programming interface) bağımlılıkları ugyulamanızın performansını ciddi anlamda etkileyebilir. Ücretsiz API kullanımında performans kriterini unutmayın.
UI thread kullanımından kaçının. Ara yüz için kullanılan thread’leri normal işlemler için kullanmak yapabileceğiniz en büyük hatalardan. Çünkü UI thread’i başka bir amaçla kullandığınızda mobil uygulamanız tepkisiz kalacaktır. Kullanıcılar uygulamanın kilitlendiğini düşünecektir.
Değer dönüştürücü kullanımından kaçının. Bir metni sayıya dönüştürmek basit bir işlem değil.
Dışa bağımlılığınızı azaltın. Üçüncü parti kütüphane ve API kullanımları çoğaldıkça performans düşecektir.
Assembly’leri parçalayın. Büyük bir mobil uygulamanız varsa assembly parçaları oluşturun ve sadece kullanacağınız kısmını yükleyin.

XAML kullanımını abartmayın. Ara yüz tasarımı için kullanılan XAML dosyalarının çokluğu performans ile ters orantılı olabiliyor. Basit kontroller ve ara yüzler ile işlemlerini gerçekleştirmeye çalışın. Nested margins kullanımından kaçının.

Çökmeleri izleyin. Crash Monitoring kullanarak kullanıcılardan uygulamanızın neden çöktüğünü öğrenin. Nedeni bulun ve hatayı düzelterek güncellemenizi yayınlayın.
Doğru geliştirme araçlarını (IDE) kullanın. Optimal yazman için uğraştığınız kodu düşük performanslı çeviren geliştirme araçlarından kaçının.
Veri tabanı performansı uygulamanızı etkiler. İstediğiniz veriler geç gelirse uygulamanızın performansı düşecektir.
Performansı test edin. Erkenden ve defalarca. Ve doğru araçlarla. Performans testlerinin nasıl yapıldığı çok ayrı bir konu. Birçok kaynaktan bulabilirsiniz. Önemli olan uygulamanızı Apple App Store ve Google Play Store’da yayınlamadan önce performans açısından test etmiş olmanız. Android ve iOS uygulamanız için güzel bir araç: Monkop

İşletmenizi ve markanızı, performansın önemli olduğu bir çalışma kültürüne sokun. Performans tek boyutlu değildir. Örneğin performanslı çalışan bir alışveriş uygulamasından kargonun geç gönderilmesi, performans algısını kötü etkileyecektir. Mobil uygulamanızın performansı, markanızın insanlar tarafından nasıl algılandığını etkşleyen bir husustur. Uygulama hakkında yapılan yorumlar insanlar tarafından markanız için yapılmış gibi algılanır. Performanslı bir mobil uygulama kullanıcılar tarafından defalarca kullanılır ve tavsiye edilir.