Mobil Uygulamalarda Yeni Teknolojiler

Web Mobil Yazılım

Mobil Uygulamalarda Yeni Teknolojiler

Mobil Uygulamalarda Kullanılan Yeni Teknolojiler

Mobil uygulama dünyası, gün geçtikçe büyüyen ve teknolojik gelişmelerin birinci odağında olarak popülerliğini arttıran yapısı ile farklı teknolojilerin kullanıldığı bir alan olarak gelişmeye devam ediyor. Bu başlık altında günümüzün yeni trendlerini oluşturan mobil yazılım geliştirme uygulamalarından farklı mobil arayüz tasarımı seçeneklerine kadar birçok konuyu irdelemeye çalışacağız.

Mobil Yazılım

Belirli bir platformda veya farklı platformlarda uygulama geliştirmek için kullanılan birden çok mobil uygulama teknolojisi bulunmaktadır. Mobil yazılım geliştirmede en çok kullanılan programları sıralayalım;

1. Swift – Apple™ ürünleri için özellikli veya spesifik bir uygulama geliştiriyorsanız doğru yerdesiniz. Kolayca korunaklı hale getirilebilen minimal kodlama yapısı ile gelişmiş özellikler sunar.
2. C++ – Çoğu programlama dili için basit bir temel oluşturur. Dinamik uygulamalar oluşturabilme esnekliğine sahiptir. Basit ve etkileyici derleyici tabanlı yaklaşımı, C++’ı çoklu platformlar için kullanılabilecek çok yönlü bir geliştirme aracı haline getirir.
3. Java – Bu, nesne yönelimli (object oriented) programlama dili Android™ için geliştirilen mobil uygulamaların resmi dilidir. Platformun kullanımı kolay ve geliştiricilerin internette rahatlıkla bulabileceği birçok açık kaynak kütüphanesine sahiptir.
4. HTML5 – İşletmeler mobil cihazlar için web frontend uygulamaları geliştiriyorsa, HTML5’ten daha iyi bir teknoloji şu anda mevcut değil.
5. PHP – Öğrenmesi oldukça kolay bir dile sahip olan platform, nesne odaklı, dinamik mobil uygulama ve web uygulamaları oluşturmak için üç katmanlı bir model kullanıyor. Veritabanı entegrasyonu gerektiren uygulamalar için eşsiz bir performans sergiliyor.

 

Tasarım ve Uygulanabilirlik

Mobil uygulama veya web siteniz için mobil wireframe oluşturmak, başarılı bir tasarım sürecinin önemli bir parçasıdır. Size; tasarım ve geliştirme maliyetlerinde yardımcı olabilir, başlangıç fikirlerinizi genişletebilir, yapı ve işlevselliği geliştirebilir ve çok değerli geri bildirimleri etkili bir şekilde toplayabilirsiniz.

Mobil arayüz tasarımı bu yılın olmazsa olmazlarından olacağa benziyor. Bu yılın tartışmasız en çok konuşulan olayı çerçevesiz mobil cihazlar. iPhone X önderliğinde başlayan bu akım, birçok mobil cihaz üreticisini cezbetti. Mobil arayüz tasarımı; farklı bir mecraya, daha hareketli, duyarlı, hikâyelerle geçişin sınırsız olduğu ve duygulara daha çok hitap eden yüksek kaliteli görüntülerin baş döndürücü etkisiyle, bu yılın çok konuşulan trendlerinden olacağa benziyor.