React Native ile Mobil Uygulama

Web Mobil Yazılım

React Native ile Mobil Uygulama

Mobil uygulama dünyası gün geçtikçe birçok farklı alternatife sahip mobil yazılım geliştirme seçeneği ile günden güne büyüyen teknolojisi sayesinde sürekli gelişen bir çizgide ilerleyerek büyük bir evren halini aldı.

Dünya artık masaüstü uygulamalarının kullanım liderliğini kaybettiği, mobil uygulamalarının kullanım oranlarının artışa geçtiği ve yeni gelişmelerin mobil odaklı olduğu bir zamanı yaşıyor…

React Native Nedir?

Facebook tarafından 2015 yılında geliştirilen açık kaynak koduna sahip bir lisansla yayınlanan React Native, geliştiricilerin JavaScript Framework önderliğinde oluşturduğu, zengin bir mobil kullanıcı arayüzü oluşumuna imkan sağlar. React Native ile iOS™ ve Android™ mobil cihazları için mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Bugün Dünya’da birçok mobil yazılım firması, React Native ile arayüzü ve duyarlı yapısı ile zengin içeriğe sahip uygulamalar geliştirilebilmektedir. React Native’de kullanılan Syntax tanımlamaları ve render özellikleri, diğer uygulama geliştirme yöntemleri ile hemen hemen aynıdır. Aradaki fark, sunumunuzda kullanacağınız kullanıcı arayüzü bileşenlerinin kümesidir. Verilerinizi ekranda göstermek için dir div ya da paragraf kullanmak yerine, React Native ile bir görünüm ya da metin bileşeni kullanabilirsiniz.

Mobil Yazılım Farklılaşıyor

Mobil arayüz tasarımı ile uğraşıyorsanız React Native adını yeni duymuş biri gibi davranmamalısınız. Facebook, açık kaynak kodlu bir platform olarak sunduğundan bu yana birçok mobil yazılım firması ve işletme kendi mobil uygulama süreçlerine hızlı bir şekilde uyguladılar. İnternet üzerinde ufak bir araştırma yaparak popüler kaynak geliştirme platformları ile karşılaştırmalarına rastlayabilirsiniz. Eğer mobil yazılım geliştiriyorsanız, React Native’in hızı ve yapı taşları konusunda ayrıntılı bir bilgiye sahip olmanız, mobil yazılım fikrinizi genişletebilir.

React Native ile Gerçek Mobil Uygulamalar Üretin!

React Native platformunun gün geçtikçe popülerliğini arttırmasının altında yatan en büyük gerçek; farklı sistemler için aynı anda mobil uygulamalar oluşturulabilme özelliğidir.

Evet, yanlış duymadınız. React Native kullandığı JavaScript Framework platformu ile iOS ve Android için ayrı ayrı uygulamalar oluşturmak üzere farklı bir kodlama dili kullanılmasına gerek duymamaktadır. Bu da mobil arayüz tasarımı açısından, farklı UI kullanma zorunluluğuna gerçekçi bir bakış açısı ile yaklaşarak, işletmeler açısından heyecan verici bir verimin ortaya çıkmasına imkan sağlamaktadır.