Başarının belli bir sırrı yoktur ancak başarılı olmak için hazırlık, sıkı çalışma ve hatalarından ders çıkarma olmazsa olmazdır. 'Colin Powell'

Web sitenizi daha popüler hale getirmek, işlerinizi çoğaltmak için web sitenizi android ve iOS mobil uygulamasına dönüştürmek istiyorsunuz. Yalnız değilsiniz. Hatta bunun için size yardımcı olacak birçok yazılım araçları var. Ama önce şunları düşünün:

Android ve iOS uygulama ile neler yapmak istiyorum?
Mobil uygulamalar ile sadece web sitenizin bir kopyasını mı oluşturacaksınız?
Mobil uygulama ile kullanıcıları bir web tarayıcı açarak web sitenize mi yönlendireceksiniz?
Mobil uygulamanızda web sitenizde olmayan özellikler bulunacak mı?

Yukarıdaki soruları cevaplayarak amacınızı netleştirin. Web sitenizin içeriğini mobil uygulama içerisinde göstermek kolay bir süreç olmasına rağmen, kamera ile sisteminize resim yükleyebilen, GPS kullanıp kullanıcıların konumunu belirleyen bir mobil uygulama istemeniz durumunda uygulama geliştirmenin teknik boyutu karmaşık hale gelmektedir. Bu karmaşıklık kullanıcıların farklı marka ve özellikte cep telefonu ve tablet kullanması nedeniyle tahmininizden daha büyük bir boyutta olmaktadır.

Mobil uygulama üzerinden kullanıcıların ödeme yapmasını istiyor musunuz? Bu sorunun cevabı evet ise mobil uygulamanızın güvenlik seviyesi yüksek olmalıdır. Google ve Apple’ın ödeme kanallarını kullanacaksanız bu şirketlere belli bir komisyon ödeyeceğinizi de unutmayın. Kullanıcılara mobil uygulamanız vasıtasıyla bildirim gönderecek misiniz? Basit bir soru gibi görünse de bildirim gönderebilmek için bir hizmet almanız gerekmektedir. Bildirim gönderme hizmetleri genelde aylık faturalandırılmaktadır. Bildirim gönderme özelliğinin bu maliyete değip değmeyeceğini değerlendirin. Web sitenizin alt yapısı katmanlı mimari ve API kullanımını destekliyorsa mobil uygulamanızı native olarak geliştirip daha performanslı hale getirebilir, uygulamanıza kamera ve GPS kullanımı gibi cihaz fonksiyonlarını kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Mobil uygulamanızın web sitenizde ve logonuzda kullandığınız renkler ile uyumlu olmasına dikkat gösterin. Mobil uygulamanız hakkında Google Play Store ve Apple App Store’da bulunan yorumlar markanızı ve web sitenizi etkileyecektir. Teknik bir sorundan dolayı mobil uygulamanızı açamayan bir kullanıcının yaptığı olumsuz bir yorum, kullanıcılar tarafından güven sarsıcı bir yorum olarak algılanabilir. Yorumların güçlü etkisini dikkate alarak uygulamanızın kaliteli olmasına özen gösterin. Web sitenizi hazır yazılım araçlarıyla mobil uygulamaya dönüştürebilirsiniz. Ama biz bunu tavsiye etmiyoruz. Mobil uygulamanıza yeni bir özellik kazandırmak istediğinizde, bir hatayı giderip güncellemek istediğinizde sil baştan her şeyi yeniden yapmanız gerekiyor. Hazır araçlarla yapılan mobil uygulamalarda performans sorunu olabiliyor. Ayrıca Google Play Store ve Apple App Store’da uygulamanızı yayınlayabilmeniz için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Siz en iyisi bir profesyonelle çalışarak işi bir bilene bırakın.