Bu dünyada ilerleyen kişiler, kolları sıvayıp istedikleri ortamı arayan, bulamayınca da yaratan kişilerdir.

Telefon ve tablet gibi mobil cihazların şarj problemi her zaman olmaktadır. Akıllı telefonlar bize yanımızda şarj aletini bulundurmayı öğretti. Kullanıcılar artık hangi uygulamaların daha fazla şarj tükettiğine dikkat etmeye başladı. Oyunların bataryaları hızlı tükettiğini öğrenen kullanıcılar sevdikleri oyunları şarj imkânı buldukları yerde oynamaya başladı. Bir Android veya iOS mobil uygulamanın hızlı ve kullanışlı olması kadar cihaz şarjını fazla tüketmemesi de önemli. İşte şarj düşmanı olmayan bir mobil uygulama geliştirmenin yolları:

Hazır mobil uygulama geliştirme araçlarından sakının. Web sitenizi birkaç tıklama ile mobil uygulamaya dönüştüren, aynı anda hem android hem de iOS uygulama geliştirmenizi sağlayan yazılımlar şarj düşmanı olabiliyor. Çünkü bu tür yazılımlar sürekli kendi yazılım kütüphanelerine çağrı yapıp işlem süresini ve RAM kullanımını artırarak daha fazla şarj tüketiyorlar.
Mobil uygulama GPS, kablosuz ağ, mobil veri, hız sensörü, gyroscope, ışık sensörü gibi donanımlara sadece ihtiyaç duyduğu anda erişmelidir. İnternetten sık sık indirilen veriler gerekirse ön belleğe alınmalıdır.
Mobil uygulamada kullanılan görseller sayıca fazla ve yüksek çözünürlükte olursa uygulamanın daha fazla işlem gücüne ve RAM’e ihtiyacı olacaktır.

boyutlu çizimler, resim işleme ve animasyon gibi işlemlerden uzak durulmalıdır.
Bildirimler olabildiğince az olmalıdır. Kullanıcılar sizin mobil uygulamanızdan gelen bildirimler yüzünden sürekli cep telefonlarını ya da tabletlerini kontrol etmek zorunda kalmamalıdır.
Arka plan işlemlerini işletim sistemlerine bırakın. Arka planda yürütülmesi gereken işlemleri kendi kodlarınızla yönetmeye çalışmayın. Android ve iOS işletim sistemleri bu işlemleri daha optimize edilmiş bir şekilde gerçekleştirir.
Olay yönetimlerini işletim sistemi aracılığıyla yapın. Örneğin cihaza SMS gelip gelmediğini size işletim sistemi söylesin. Sizin yazdığınız kodlarla SMS gelme olayını sürekli kontrol etmeye kalkarsanız tahmininizden daha fazla işlemci kaynağı kullanırsınız ve uygulamanız zararlı yazılım olarak algılanabilir.