Bir şeyler yarattığın zaman; bir şarkı, bir dans, aynı zamanda kendini de yaratırsın. Varlığının yeni boyutlarını keşfedersin

Progressive Web Apps (PWA), kullanıcılara bir web tarayıcısı aracılığıyla ‘uygulama benzeri’ deneyimler sunmak üzere oluşturulmuş, modern web yeteneklerini kullanan bir tür web uygulamasıdır.

PWA, normal web sayfaları ve web siteleri gibi çalışır. Ancak çevrimdışı çalışma ve push bildirimleri gönderme gibi ek kullanıcı işlemleri de sunmaktadır. PWA’ların önceliği; son kullanıcı tarafından indirilmesi gerekmeyen mobil web uygulamaları oluşturmak için kullanılır.

Appinstitute tarafından yayınlanan bir rapora göre; Progressive Web App kullanan markaların mobil web trafiğinde %68 oranında bir artış yakalandığı gözlemlenmiştir. Aynı raporda PWA ile oluşturulmuş sayfaların native uygulamalardan 15 kat daha hızlı yüklendiği belirtilmiştir.

Progressive Web App için en basit tanımlamayı yapacak olursak; PWA, güvenilir, hızlı ve ilgi çekici bir deneyim sunmak için mobil uygulama yeteneklerini ve deneyimini mobil web’e taşıyor. PWA’lar temelde web üzerinden sunulan ve uygulamayı indirmenize gerek kalmayan bir uygulama altyapısıdır.

Progressive Web Apps Avantajları

PWA’nın avantajlarından bahsetmeden önce native ve web uygulamaları ile ilgili karşılaşılan genel sorunların neler olduğuna bir göz atalım.

İnternet hızı

Yavaş yüklenen web siteler

Bütün uygulamaları yüklemek zorunda kalmak

Kullanıcı etkileşimi

Progressive Web App yukarıda maddeler halinde sıralanmış sorunları çözmede yardımcı olabilir. PWA kullanmanın birçok nedeni vardır. PWA’nın kendini diğerlerinden ayıran avantajları aşağıda sıralanmıştır.

Hız: PWA’lar genellikle hızlı olan deneyimler sunarlar. Bir kullanıcı bir uygulamayı yüklediği andan, etkileşime girdiği ana kadar her şey çok hızlı gelişir. Çünkü veriler önbelleğe alındığı için uygulamayı yeniden başlatmak bile çok hızlı olmaktadır.

Entegre kullanıcı deneyimi: PWA’lar native uygulamalar gibi davranış gösterir. Kullanıcının ana ekranında yer alırlar. Native uygulamalar gibi anlık bildirimler gönderir ve cihazın tüm işlevlerine erişebilirler. Kullanıcı deneyimi sorunsuz ve tam entegre halde çalışır.

Güvenli deneyim: Network’te bir sıkıntı olduğunda bile kullanıcı ekranında bulunan resmi güvenilir bir şekilde tekrar yükleyebilir.

PWA Kullanan Büyük Şirketler

  • Forbes
  • Lyft
  • Twitter
  • Uber
  • Starbucks
  • The Washington Post

PWA, tamamen mobil uygulama gibi çalışabilen ve kullanıcı etkileşiminin çok hızlı olduğu harika bir uygulamadır. Progressive Web App hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.