Başarının belli bir sırrı yoktur ancak başarılı olmak için hazırlık, sıkı çalışma ve hatalarından ders çıkarma olmazsa olmazdır. 'Colin Powell'

Flutter, Google uygulama geliştiricilerinin iOS ve Android’de native arayüzler oluşturmasını sağlayan mobil UI framework çerçevesidir. Bu türde mobil uygulamalar geliştiren geliştiriciler ve kuruluşlar tarafından kullanılabilecek açık kaynaklı ve özgür bir frameworktür.

Google Flutter önceki versiyonlarında ‘Sky’ olarak biliniyordu ve yalnızca Android platformlarında kullanılmaktaydı. Flutter’ın ana bileşenleri; flutter engine (flutter motoru), foundation library (temel kütüphane) ve iOS ve Android’e tarafından sağlanan, özel SDK’larla arayüz oluşturan design-specific widgetlardır (tasarıma özgü widgetlar). Bununla birlikte bu framework, belirli tasarım dillerine uygundur.

Flutter, Google’da oldukça popüler olan Dart programlama dilini temel almaktadır. Flutter; iOS ve Android bileşenlerini çerçevelemek yerine, ekrana pikseller çizer ve böylece geliştiriciler bu şekilde tanıdık deneyimler oluştururlar.

Flutter’ın Önemli Özellikleri

Flutter’ın temel amacı; çok platformlu UI araç kitleri ile uygulama geliştirmenin ana noktasını hedeflemektir. Flutter başlangıçta oluşturulurken hem yeni başlayanlar hem de deneyimli geliştiriciler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Flutter, geliştiricilerin kodlarını denemelerine olanak tanıyan Hot Reload adlı bir özelliğe sahiptir. Bu sayede geliştiriciler, kodda değişiklik yapabilir ve hatalarını o an düzeltebilirler. Mobil uygulama konusunda gezinme ve kaydırma söz konusu olduğunda, iOS ve Android platformları arasında büyük farklar bulunmaktadır. Bu nedenle Flutter, Native Android ve iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılabilecek bir dizi özelleştirilebilir widget ile birlikte gelir.

Google Flutter, kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanan, etkileyici ve esnek bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Katmanlı mimarisi sayesinde mobil yazılım açısından kullanıcı arayüzünün (UI) esnek tasarımlarla özelleştirilmesini sağlar.

Flutter’ın Avantajları

Flutter’ın en önemli avantajı aynı anda hem Android hem de iOS için birlikte mobil uygulama geliştirme imkanı sağlamasıdır. Daha önce büyük mobil uygulamalar Android öncesi iOS’a gelirdi. Bu da her platform için geliştirmenin kendine özgü zorlukları olduğunu göstermekteydi.

Bu nedenle iki ayrı platform için farklı uzmanlar ve çok sayıda çalışma gerekliliği ortaya çıkmaktaydı. Geliştiriciler daha önceleri iOS ya da Android özelinde çalışmalarını seçmeleri gerekiyordu. Bu sayede Google Flutter, geliştiricilerin seçme zorunluluklarını ortadan kaldırmış oldu.

Flutter açık kaynak kodlu oluşu, popüler kodlama araçlarıyla kullanılabilen ve her iki platform için geliştirebilme özellikleriyle mobil yazılım alanında büyük bir fark yaratmıştır.

 

Fuchsia

Fuchsia, fuchsia.dev adresinde geliştiricilere tanıtılmaya başlanan Google’ın yeni işletim sistemi.  Flutter uygulamaları Fuchsia işletim sisteminde native olarak çalışacak. Hatta Fuchsia’nın temel yazılımları ve işletim sistemi arayüzü Flutter ile geliştirilmiş. Flutter ile geliştirilen tüm yazılımlar herhangi bir aracı AOT kullanılmadan direk olarak sistem üzerinde çaşılaşacak. Bunu windows üzerinde çalışan exe dosyalarına benzetebiliriz.