Zorluklar yaratıcılığı ortaya çıkarır; rahat ve tembellik ise bu özelliği kaybettirir.

Bir mobil uygulama ile yüksek performanslı bir mobil uygulama arasında bize bir fark söyleyebilir misiniz? Gündelik işleri zevkli deneyimlere dönüştürmek için bu gezegendeki insanların çoğunluğu tarafından kullanılan milyonlarca uygulama var. Mobil uygulamalar, işe gidip gelmeden yemek pişirme aşamasına kadar rutin işlevlerin düşünme ve yürütme şeklini değiştirdi. Peki, sürekli değişen iş manzarasına dayanabilecek yüksek performanslı ve bakımı kolay mobil uygulamalar nasıl oluşturabilirsiniz? Çapraz platformlarla mobil uygulama geliştirme bu sorunun cevabıdır.

React Native

Facebook tarafından desteklenen React Native, iOS, Android ve UWP platformlarında yerli platform benzeri performans sağlama yeteneğine sahip, platformlar arası uygulamalar oluşturmak için kullanılan mobil yazılım geliştirme aracıdır. Facebook, Airbnb, Walmart ve Tesla tarafından kullanılmaktadır.

Ionic

Çapraz platformlar için uygulama geliştirme frameworküdür. Tek bir kod tabanı kullanarak birden fazla platformda mobil uygulama geliştirme yapılabilmektedir. Burada Ionic’i bir çapraz geliştirme uygulaması geliştirme aracı olarak adlandırıyoruz. Bunun nedeni, Ionic kullanarak web, yerel iOS ve Android platformları için platformlar arası karma uygulamalar oluşturabilirsiniz.

 

Flutter

Yine Google tarafından desteklenen Flutter, Android ve iOS platformlarında birinci sınıf yerel deneyimler sunan kapsamlı bir mobil yazılım geliştirme framework’üdür.

Modern Uygulama Geliştirme İçin Bu En İyi 3 Aracı Karşılaştırma Noktası Nedir?

Temel farklar

Farklılıklar hakkında konuştuğumuzda, genellikle aşağıda belirtilen faktörleri göz önünde bulundurbiliriz:

Programlama Dili

React Native, iOS ve Android'de yerel bir deneyim sunmak için React kütüphanesini ve JavaScript'i kullanır.

Ionic, HTML, CSS ve JavaScript gibi web teknolojilerini en iyi şekilde kullanıyor ve uygulamaları native containers’da konumlandırmak için bir Cordova eklentisi gerektiriyor.

Flutter, Google tarafından geliştirilen Dart dilini kullandığı için burada durum biraz farklı. Dart, web, mobil ve masaüstü uygulamaları oluşturmak için kullanılan modern, çok paradigmaya sahip ve nesneye yönelik özellikli bir programlama dilidir.

 

Performans

React Native, yerel API'leri ve bileşenleri çağırarak yerel görünüm ve his sağlayan bir uygulama oluşturmanıza olanak sağlar.

Ionic, karma platformlar arası uygulamalar oluşturmak için HTML, CSS ve JavaScript gibi web teknolojilerini kullandığından diğer frameworklerden farklıdır. Uygulamanızı yerel uygulamalara uyarlamak için eklentilere ve üçüncü taraf paketlere ihtiyaç duyar.

Flutter, hala yeni olan ve bir mobil uygulama oluşturmak için Dart'ı öğrenmeyi gerektiren programlama dilini kullanır. Yavaş yavaş gelişiyor ve başarması gereken birçok alan var.

React Native ve Ionic üstün performans sunar. Performans olarak Flutter bir adım öndedir. Çünkü yerel bir geçiş yoktur veya yerel çevreye bağlanacak bazı köprüler bulunmamaktadır.

Mobil yazılım için bir yazılım firması arıyorsanız Web Mobil Yazılım size yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi almak ve firmanız için web ve mobil uygulama konularında destek için hemen bizimle iletişime geçin!