Laravel nedir?

Web Mobil Yazılım

Laravel nedir?

Laravel, PHP için MVC kodlama şablonuyla bir web uygulama geliştirme framework’üdür. Laravel kendisini, web sanatçıları için PHP framework’ü sloganıyla öne çıkarır. Laravel ile küçük web uygulamalarından büyük kurumsal projelere kadar her türlü web uygulamaları geliştirebilirsiniz. Laravel nasıl ortaya çıktı? Her web uygulaması için gereken temel öğeler neredeyse aynıdır. Veri tabanı işlemleri, kullanıcı doğrulama, form doğrulama(validation), URL yönlendirme, cache yönetimi ve bağımlılıkları(dependency) güncel tutma gibi işlemler web projeleri birbirinden ne kadar farklı olursa olsun hemen hemen her projede yapılacaklar listesinde bulunur. Bu işlemler için hazır fonksiyonlar içeren, sizin yerinize yorulan, öğrenilmesi kolay ve sizi web projenizin ana işlevlerine yoğunlaştırabilecek bir web framework olsa iyi olmaz mı? Cevap: hazır yapılmışı var ‘Laravel’.

Laravel, PHP kodlama dilinin popülerliğini kaybettiği yıllarda ortaya çıkarak PHP dilini yeniden popüler hale getirmeyi başarmıştır. PHP dili ile yazılan büyük çaplı web sitelerinin yönetiminin zor olması nedeniyle PHP paslanmaya başlamıştı. Bu noktada Laravel ortaya çıkarak PHP kullanan web geliştiricilerini heyecanlandırmış ve PHP kullanımını artırmıştır. Laravel sade bir söz dizimi ne sahiptir. Kodları kitap okuyor gibi okuyabilirsiniz, projenizi tekrar açtığınızda en son nerede kalmıştım, ne yapmıştım sorularının cevabını daha kısa sürede bulabiliyorsunuz. Laravel’i öğrenmek ve uygulamak kolaydır. Laravel ile ilgili aklınıza takılan bir soru ya da problem varsa Laravel topluluğu size yardımcı olacaktır. Laravel’in, Eloquent yapısının sağladığı ORM(Object Relational Mapping) Database özelliği ile web uygulamalarınızda veri tabanı ile nesneleriniz bağlantı kurup SQL kodu yazmadan gerekli okuma ve yazma işlemlerini(Create Read Update Delete) yapabilirsiniz. Web uygulamanızı test etmek için test verileri içeren bir veri tabanı her web geliştiricinin ihtiyacıdır. Laravel ile Database Seeding yapabilirsiniz. Blade, template motoru ile web uygulamalarınız için kolayca ara yüz oluşturabilirsiniz. Composer ile web uygulamanızın bağımlı olduğu bileşenleri(dependency) basit bir şekilde yönetebilirsiniz. Laravel’in sahip olduğu routing özelliği ile web sitelerinizde istediğiniz URL biçimini kolayca kullanabilirsiniz. Böylece web sitenizin SEO(Search Engine Optimization) değerleri yükselir ve web siteniz arama sonuçlarında daha yukarılara çıkar. Migrations ile phpMyAdmin gibi veri tabanı yönetim sistemine gitmeden web uygulamanızdaki veri tabanını oluşturup güncelleyebilirsiniz. Form doğrulama için Laravel’de bir çok fonksiyon şey hazır gelir. Laravel, cache özelliği sunar ve Redis ile uyumlu çalışarak yüksek performans sağlar. Kullanıcı doğrulama için auth özelliği vardır ve kolayca kullanılabilir.

Kullanıcılarınıza e-mail veya SMS ile bildirim yapmak Laravel’in sağladığı en güzel özelliklerden biridir. Çoklu dil desteği ile projenize fazla emek sarf etmeden çoklu dil destekleme özelliği kazandırabilirsiniz. Sizin web uygulamanız için hangi web framework uygundur bilemeyiz ama Laravel’i denerseniz Laravel’den vazgeçemeyeceğinizi biliyoruz. Laravel ile her projede tekrarlanan emek israfı ortadan kalkmaktadır.     Dİğer Sitelerimiz www.mobilyazilim.istanbul www.mobiluygulama.tech www.webmobilyazilim.com