Bir web sitesinin tasarımı nasıl olmalıdır?

Web Mobil Yazılım

Bir web sitesinin tasarımı nasıl olmalıdır?

Öncelikle web sitenizin neye hizmet edeceği, kullanım amacının ne olacağı ve hangi fonksiyonları yerine getireceği belirlenmelidir. Kullanıcıların web sitesine ne amaçla gelecekleri, hangi bilgilere ulaşmaya çalışacakları, hangi işlevleri web sitesinde kullanacakları iyi tespit edilmelidir. Belirlenen amaca uygun logo ve renk paleti seçimi yapılır. Kurumsal bir şirketin web tasarımı mavi gibi güven veren renkler içerirken tarım ürünleri içeren bir web tasarımı yeşil renkler içerecektir.

İlk etki önemlidir. Web sitenizin amacı ve ne gibi bilgiler içerdiği kullanıcılar tarafından önyargılarla kararlaştırılır. Daha web sitenizdeki içerikleri okumadan kullandığınız renkler, logo ve görsel öğeler kullanıcılar tarafından değerlendirilir ve ilk etkiyi oluşturur. Kullanılabilirlik olmazsa olmazdır. Kullanıcılar sabırsızdırlar, sitedeki içeriği okumazlar gözleriyle tararlar. Bu yüzden kullanıcılara aradıklarını kısa sürede bulma imkânı vermelisiniz. Yoksa web sitenizi kapatıp başka bir web sitesine yönelmeleri uzun sürmez. Gezinme kolay olmalıdır. Kullanıcıdan mümkün olduğunca az veri girişi yapmasını isteyin. Kimse uzun formları doldurmak istemez, kullanıcılar uzun formları doldursa bile kolaya kaçıp yanlış bilgi girebilirler. Web sitenizin tasarımı kullanılabilirlik açısından test edilmelidir. Kullanıcıların web sitenizi tahmin etmediğiniz şekillerde kullandığını görünce çok şaşıracaksınız. Basit her zaman güzeldir. Bir web sitesi tasarımı basit olmalıdır. Görsel bir hiyerarşi olmalıdır. Önemli içerikler büyük ve göz önünde iken daha az öneme sahip olan içerikler daha küçük ve göze çarpmayan yerlerde olmalıdır. Web sitenizde kararlılık olmalıdır. Web sitenizin içeriği değişirken, web sitenizin tasarımında sadece küçük değişiklikler yapılmalıdır. Yıllar sonra açılan URL çalışmalıdır. Kullanıcılar daha önce ulaştıkları içeriğe yine aynı şekilde ulaşmak isterler.

Arama kutusu olmalıdır. Web sitenizde gezinme ne kadar kolay olursa olsun kullanıcılar arama kutusunu kullanacaklardır. O yüzden çalışan ve kolay bulunan bir arama kutusu artık bir standart haline geldi diyebiliriz. Animasyon, flash ve java içerikler hem web sitenizin yüklenme süresini uzatır hem de arama motorları tarafından cezalandırılmasına yol açar. HTML 5 ve CSS ile istediğiniz birçok görsel animasyon yapılması mümkündür. Web sitenizde üçüncü tarafların sunucusunda bulunan font, javascript ve resimlerin bulunması web sitenizi yavaşlatır. Resim ve video gibi büyük boyutlu içeriğiniz varsa CDN (content delivery network) kullanın. Web sitenizin arama motorları tarafından bulunması ve üst sıralarda gösterilmesini istiyorsanız arama motoru optimizasyonunu (Search Engine Optimization – SEO) unutmamak gerekir. URL yapılandırması, meta tag kullanımı, robots.txt düzenlemesi ve özgün içerik web sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkmasına yardımcı olacaktır. Web siteniz erişebilir olmalıdır. Farklı web tarayıcılar ve farklı cihazlardan web sitenize erişilebilir olmalıdır. Responsive bir tasarıma sahip olan web sitesi kullanıcılara tüm ortamlardan web sitesine ulaşmayı mümkün kılar. Web sitenizi düzenli olarak hata kontrolü ve farklı ülkelerden erişim için kontrol edin. Bunun için ücretsiz birçok araç internette mevcut. İletişim bilgileri bir tık uzakta olmalıdır. Size ulaşamayan sosyal medyada bağırır. Teknik hususlara gelecek olursak. Siz orasını bize bırakın.